Keski-Suomen Yhteisöjen Tuki ry

Etsimme uutta puheenjohtajaa

Oletko sinä etsimämme henkilö tai tiedätkö erinomaisen ehdokkaan? Ehdota meille uutta puheenjohtajaa!

Keski-Suomen Yhteisöjen Tuen hallituksen nykyinen puheenjohtaja Marja-Leena Saarinen on ilmoittanut väistyvänsä tehtävästä kaksivuotisen puheenjohtajakautensa päättyessä. Valitsemme syyskokouksessamme 15.12.2021 uuden puheenjohtajan vuosille 2022-2023.

20-vuotisjuhlavuottaan viettävä KYT ry on 83 jäsenyhteisön muodostama merkittävä maakunnallinen kansalaistoiminnan mahdollistaja ja kehittäjä. KYT osuuskunta on yhteiskunnallinen yritys, joka tuottaa tilitoimistopalveluita. Näillä rinnakkaisorganisaatioilla on yhteinen hallitus. Työyhteisöömme kuuluu yli 40 eri alojen osaajaa. Hallituksemme keskittyy strategisten ja periaatteellisten linjausten ja asiakokonaisuuksien käsittelyyn sekä vaikuttamistehtävään.

Etsimme nyt uutta, laajakatseista puheenjohtajaa kansalaistoiminnan ja KYTin perustarkoituksen edistäjäksi. Puheenjohtajalta toivomme hyvää ymmärrystä järjestökentästä ja järjestöjen merkityksestä sekä yhteiskuntamme ajankohtaisista ilmiöistä.

KYTin hallituksen jäsenyys ja puheenjohtajuus ovat luottamustehtäviä, joista ei makseta korvausta.

Puheenjohtajan valintaa valmistelee hallituksen nimeämä työryhmä, joka kerää avoimesti ideoita ehdokkaista. Voit ehdottaa itseäsi tai muuta sopivaksi arvioimaasi henkilöä. Varmistathan ehdokkaan suostumuksen ennen ehdotuksen lähettämistä.

Pyydämme ehdotuksia 7.12. mennessä sähköpostitse toiminnanjohtajalle: tiina.sivonen@kyt.fi

Kirjoitathan sähköpostiin ehdottamasi henkilön nimen, yhteystiedot sekä lyhyen, vapaamuotoisen perustelun.

Kuva. KYT ry:n työntekijöitä valmistautumassa 20-vuotisjuhlavuoden piknikille yhdistyksemme ylläpitämässä Kansalaistoiminnakeskus Matarassa Jyväskylässä. Vasemmalta oikealle Mataran yhteisökoordinaattori Sari Naappi, Osaamisella järjestöihin -hankkeen projektipäällikkö Eija Lappi, toiminnanjohtaja Tiina Sivonen, Uraverkosto-hankkeen hankepäällikkö Katri Karjula sekä KYT-järjestöpalveluiden erityisasiantuntija Matti Tervaniemi.

Lisätietoja:

toiminnanjohtaja/toimitusjohtaja, Tiina Sivonen (040 036 5760)

Jaa tämä sivu sosiaalisessa mediassa:

Artikkelit

Sepänkeskuksen perinteiset joulumyyjäiset järjestetään lauantaina 10.12.2022 klo 9.30 - 13.00 Sepänkeskuksen Reaktori-salissa (Kyllikinkatu 1, 40100 Jyväskylä). Myynnissä muun muassa käsitöitä, Read more
Paikko-logo
Kuten 10 vuotta sittenkin, valmistelemme suurta tapahtumaa marraskuun viimeiselle päivälle. Ensimmäiset PAIKKOoppimisympäristöraportit julkaistiin tuona päivänä ja siitä muotoutui näin selkeä Read more
Kuvituskuva. kehittämispäällikkö kyt-järjestöpalveluihin
Haemme kehittämispäällikköä vakituiseen työsuhteeseen vastaamaan KYT-järjestöpalveluiden toimintakokonaisuudesta ja toimimaan Järjestöpalveluiden työntekijöiden esihenkilönä vuoden 2023 alusta alkaen. Järjestöpalveluissa työskentelee kolme kokoaikaista Read more
KYT tiedottaa -logo.
Keski-Suomen Yhteisöjen Tuki (KYT) ry:n hallitus on kokouksessaan 29.8.2022 päättänyt tarkistaa hallinnoimiensa tilojen käytön yleisiä periaatteita ja linjaa seuraavasti: Jokainen Read more
Miltä näyttää järjestöyhteistyön tila Keski-Suomen hyvinvointialueella tällä hetkellä? Mitä asioita on vielä avoimena? Toiminnanjohtajamme Tiina Sivonen koosti listan järjestöyhteistyön osalta Read more
KYTin henkilöstöä valmiina juhlaan
Keski-Suomen Yhteisöjen Tuki eli KYT vietti viime vuonna suurta juhlaa, kun yhdistyksemme täytti 20-vuotta. Sekä yhteisömme arkeen että juhlatunnelmiin, voit Read more
Yhtämatkaa-somekampanjan kuvituskuva Uraverkosto KYT
Keskisuomalaiset järjestöt tekevät vaikuttavaa ja merkittävää työtä työllisyyden edistämiseksi. Järjestöt ovat ketteriä matalan kynnyksen toimijoita kulkemaan #yhtämatkaa toimintaan osallistuvien asiakkaiden, Read more
On May 18th, 2022, KYT will host a special session in Matara with presentations and discussion on civil society and Read more
Keski-Suomen hyvinvointialueen, järjestöjen ja seurakuntien asiantuntijaryhmä käynnistyy. kuvistuskuva
Keski-Suomen hyvinvointialue tiedotti 26.4.2022 sosiaali-, terveys- ja pelastusalan järjestöjen ja seurakuntien asiantuntijaryhmän työn käynnistymisestä vuodelle 2022. Uuden, laaja-alaisen asiantuntijaryhmän tehtävänä Read more
Valttia valmisteluun, kestävyyttä kumppanuuteen – järjestöjen ja Keski-Suomen hyvinvointialueen strategiatyöpaja järjestetään 21.4.2022 alkaen klo 16:30 Kansalaistoiminnankeskus Matarassa Jyväskylässä. Järjestöille suunnattuun työpajaan Read more
Järjestöjen kannanotto työllisyydennhoito
Kannanotto 9.3.2022 Keski-Suomen kolmannen sektorin työllisyyttä edistävät organisaatiot ovat huolissaan työllisyyden kentän uudistusten vaikutuksesta järjestöjen ja toiminnassa mukana olevien ihmisten Read more
Avoin kansalaisyhteiskunta on rauhan kasvualusta Ukraina
Ukrainan sodan syttyminen on järkyttänyt meitä kaikkia ja vavisuttanut perustavalla tavalla käsitystämme maailmasta. Se on myös nostanut hyvin konkreettisella tavalla Read more